Algallika lugu

Tiia Lõoke

lapsed Algallika rannas

2006. aastal otsisin koos oma mehe, 2-aastase poja ja 7-aastase tütrega kohta kus suvitada ning kus saaksin ka enda isikliku arengu ja meeskonnatöö koolitusi ning paastulaagreid teha. Käisime läbi paljud kohad ja viimane koht, kuhu jõudsime enne tagasipöördumist Tallinna, oli suur mereäärne saaremaine maastik Matsalu rahvuspargis. Väike nõukaaegne elumaja, suur laut ja küün, traktorikuurid, ait, seamajake, okastraatidega ääristatud lehmarajad, rinnuni hein ümber maja.

2006 õuÕue peal istudes tekkis aga nii kummaliselt soe, kodune ja inspireeriv tunne. Peatselt tekkis nägemus vaimsest keskusest, kus inimesed istusid terrassil õhtupäikesevalguses rõõmsalt ja õnnelikult söömas-joomas. See nägemus lummas. Lummasid ka kadakad ja päikeseloojanguga rand kohe maja kõrval.

See koht oli aga palju suurem ja kallim, kuid ka palju inspireerivam ja väelisem kui see, mida lootsime leida! Minu ettekujutust ja veidi hiljem täpsemaks joonistunud selle koha potentsiaal tundus algul võimatu teostada. Siiski ostsime koha ja  alustasime ehitamisega.

tiia-Mario Algallikal.

Lubasin algul mehele et tasa ja targu ehitame seda enda tarbeks. Kuid nii see ei läinud. Kohe läks suure kire ja madinaga ehitamiseks, uute ideede genereerimiseks ja realiseerimiseks, ühest nägemusest sündis teine, nii nagu ühest kursusest sündis järgmine. See koht hakkas ennast algusest peale justkui ise looma. Ning lisaks meile meeldis see koht ka meie sõpradele ja kursustel osalejatele. Kõik ütlesid, ja me ka ise nägime, et siia tulnud inimesed rahunesid maha, lõdvestusid, muutusid rõõmsaks ja nautisid kohalolu.

Kui lõpetasime ehituse esimese osa (15 magamiskohta, väike saal, saun),  siis jätkasime unistamist, sest kursustele tuli üha rohkem inimesi ja ööbimiskohtadest oli alati puudus. Väike saal jäi väikseks (kaminasaal praegu) ja kööki koos söögiruumiga (praegune kollane peretuba) ei mahutanud grupid ära.

Algallika-vana-uus-animaOlin unistanud kunagi arhitektuuri minna õppima, nüüd sain oma nägemusi paberil ja 3D reaalsuses proovida. Minu insenerist mehe oskuste ja täieliku toetuseta oleks see koht muidugi ehitamata jäänud. Kuna tol ajal, ehitusbuumi ajal 2007 a. kui hakkasime ehitama, ei olnud ükski arhitekt meid siin “kaugel pärapõrgus” nõus aitama, siis pidime kõik lahendused koos nutika naabri- ja ehitusmehe Rivo Kummiga välja mõtlema ja valmis ehitama. Südamest tänud Rivole, kes teeb kõike südame ja kirega. (Kui soovid merele minna, kalale või Kesselaiule, siis tee seda kindlasti siinsamas Rooglaiu sadama kõrval elava Rivoga)

Nautisin ka maastikuarhitekti rolli, tassisin ise kohale kõik taimed ja istutasin need maha sinna kus õige tundus olevat.  Ainuke eesmärk peenarde tegemisel oli, et oleks hiljem lihtne hooldada, ma ei kannata rohimist. Õnneks pole see mul esimene aed. Rivo traktori abiga saime ka kive õue peale ja maja ette.

õu

Hakkasime otsima võimalusi edasi ehitada. Nõuka-ajal ehitatud maja, mis kuulus enne ühele EKE ehitusinsenerile, kes oli seal pidanud oma perega lehmakarja ja muid loomi, lausa karjus ümberehitamise järele, osa majast oli justkui tondiloss ja imeline väike viljaait mere ääres kutsus unistama ja suveks perega suvitama.

Varem oli siin olnud väike puidust maja, tehase “Teras” puhkebaas, mille 20 sajandi alguses ehitas Muhumaalt uusmaasaajana tulnud pere.  Kohale anti nimeks Mäe talu. EKE ehitusinsener ehitas aga selle puust maja asemel tuhablokkidest uue maja koos suure lauda, kuuride ja küünidega. Ja hästi ehitas! Maja alustalad ja konstruktsioon on korralikult ehitatud. Kuna aga siin pole kunagi olnud mäge (praegune väike mägi tekkis meie tiigi ehitusest) ega nüüd ka talu, siis panime kohale uue nime – Algallika, mis viitab meie sügavamale ühendusele nii iseenda kui kosmosega.

2014 a kirjutasime projekti Hooandjale, lõikasime ja kleepisime Marioga kokku  videolõigu ja saime 8000 eur uue professionaalse köögi ehitamise seemneks. Täname kõiki toetajaid selle eest! Vaata Hooandjasse tehtud videolõiku meie teisest ehitusetapist siit….

Kirjutasime ka projekti PRIA maaelu arengutoetuste fondile ja saime 100 000 eur Algallika teise osa ehitamiseks. Omafinantseeriguks võtsime laenu. Ehitasime küünist suure saali, laudast köögi ja söögisaali, aidast kahekorruselise 11 voodikohaga majakese (kokku sai 33 majutuskohta talvel; pluss kämping, karavan, telkimiskohad suveks). PRIA projektiga lõpetasime 2015 suvel.

Alates 2008. aastast korraldame Algallika keskuses (www.algallika.ee) isikliku arengu ja meeskonnatöö koolitusi, Teadliku Loomise ja hingamise koolitusi, kontserte, SuveValguse Päevi, vaata meie avatud koolituste kalendrit siit.

Soovime et siia puhkma ja õppima tulevad grupid ja meeskonnad tunneksid ennast hästi. Leidsime ka kohalike elanike seast koheselt suurepärased toetajad. Praegu toimetab majas majapidajannana Piret Bekmann ja teda aitab toidu tegemisel tema poeg profikokk Henri BekmannAlgallika köök suudab rahuldada väga erinevaid maitseid, toortoidust kuni vahemeremaade või eht eestipärase grillgurmeeni.

Minu esialgne ettekujutus, kui saabusin Algallika õuele, esialgne nägemus, mis siin olla võiks, teostus mõne aastaga: inimesed istusid terrassil, rõõmsad ja õnnelikud, nautimas üksteise seltsi, hoituna looduse, mugava maja ja imelise atmosfääri poolt. Ka Sina oled oodatud siia koos oma pere, sõprade ja töökaaslastega! Oled oodatud siia kursustele või omapäi loodusse uitama. See koht pani ennast ise looma – kõikide hüveks ja heaks, ka Sinu jaoks!

Kuid Algallika ei ole veel valmis ja ega päris valmis midagi kunagi ei saagi. Kui see koht Sind inspireerib ja Sa soovid seda koos meiega edasi luua ja ehitada, siis anna teada. Oleme avatud uutele ideedele ja inimestele, kes tahaksid siin olla, midagi teha ja panustada, et siin oleks veel mõnusam olla ja kasvada inimesena.

www.algallika.ee

vaade mere pooltküün/ praegune saallaut / praegu köökkuur/ praegu saunmaja ees, praegune ring

vana ait
IMG_1324 (Small)esialgne elumaja köökkaminasaal ennemaja ees 2007vana peremehe bussvilja-ait